KNIHOVNA

Horoskopy - Zvěrokruh

Zvěrokruh je pás na nebi, ve kterém se při pohledu ze Země pohybují objekty Sluneční soustavy se kterými astrologie počítá (to předpokládá geocentrickou soustavu na místo soustavy heliocentrické). Tento pás je rozdělen na 12 stejných dílů o délce po 30° a začátek výchozího bodu je o jarní rovnodennosti. Ukazuje to na vznik v Babylonské říši – tedy před více než 2500 lety. Těchto 12 dílů se nazývají zvířetníková znamení - po zvířetníkových souhvězdích, jež se v těchto dílech nachází.
Tímto pásem prochází Slunce a během jednoho roku vykoná celý okruh. Znamení zvěrokruhu, které odpovídá určitému datu a času, je odvozeno od toho, kde se v té chvíli na zvěrokruhu nachází Slunce. Tak tomu bylo dříve. Za doby antického Řecka se tato znamení kryla jen částečně se stejnojmennými souhvězdími. V současné době jsou vzájemně posunuta. Příčinou tohoto postupného posouvání je gravitační působení Slunce s Měsícem na Zemi a Slunce na Měsíc (odb. "precese"). Viděno ze Země se tak Slunce posouvá po zvěrokruhu zpět o jedno znamení za 2144 let. Dnes se zvířetníková znamení se zvířetníkovými souhvězdími už neshodují – je to o jedno souhvězdí zpět.
Znamení, ve kterém jsme se narodili se určuje podle toho, kde se astronomicky pohybovalo Slunce v době vzniku astrologie. Při našem narození se ale astronomicky Slunce nacházelo o jedno souhvězdí zpět. Pokud by lidé, kteří kdysi správně určili kde se kdy nachází Slunce, jeho pohyb pozorovali v současnosti, pak by to dnes také správně určili, výsledek by ale byl podle druhého sloupce v tabulce:

datum v roceSlunce astronomicky dříve
- astrologie používá do dnes
Slunce astronomicky v současnosti
(přesně na den jsem to nezjišťoval)
21.3. - 20.4.BeranRyby
21.4. - 20.5.BýkBeran
21.5. - 21.6.BlíženciBýk
22.6. - 22.7.RakBlíženci
23.7. - 23.8.LevRak
24.8. - 23.9.PannaLev
24.9. - 23.10.VáhyPanna
24.10. - 22.11.ŠtírVáhy
23.11. - 21.12.StřelecŠtír
22.12. - 20.1.KozorohStřelec
21.1. - 19.2.VodnářKozoroh
20.2. - 20.3.RybyVodnář

Pokud jste se tedy např. narodili okolo pátého dubna, pak jste podle astrologie ve znamení "Berana", ale Slunce stálo v souhvězdí "Ryby". Jestliže věříme horoskopům, podle čeho si z těchto dvou vybereme "naše znamení"?
Zájem o horoskopy ukazuje nejen na zvědavost nebo snahu o ulehčení života, ale také na naše duchovní potřeby, které si mnozí tímto způsobem (ač třeba myslí že ne) snaží naplnit.

Horoskopy astrologové vypočítávají trochu složitěji, astronomové s nimi nesouhlasí, pokud se vám tímto článkem trochu rozházelo vědomí ve kterém znamení jste se narodili, pak OK :-)